European kids athletics games viděl čtrnáct rekordů a naši svěřenci vybojovali v rekordní konkurenci neuvěřitelných dvacet čtyři medailových umístění, když Jana Novotná vybojovala sama šest cenných kovů!!!!!

EKAG 2013 je již minulostí a s rekordním počtem startujících, který výrazně přesáhl jeden tisíc účastníků, přišlo i čtrnáct nových rekordů, což je velmi vysoké číslo. Pro naše barvy je mimořádně úspěšný zisk neuvěřitelných dvaceti čtyř medailových umístění, když největší sběratelkou cenných kovů celého EKAG se stala Jana Novotná, která dokázala čtyřikrát zvítězit a dvakrát skončila na druhém místě. Nehodnotnější výkon Jana předvedla ve skoku dalekém, kde překonala rekord EKAG výkonem 569cm, když další zlato přidala ve výšce kvalitním výkonem 167cm, ale největším překvapením byl výkon v hodu oštěpem, kdy se zlepšila o více jak šest metrů, až na 36,17m a poslední zlato vyběhla ve štafetě 4x60m, když dvě stříbra přidala na 100mpř, kde měla kolizi s překážkou a výsledný čas byl 14,73s a na 60m za výkon 8,19s. Ve výškařském sektoru v kategorii dívek roč.1998 nenašly naše dvě dívky přemožitelky, když Míša Hrubá opět předvedla velice kvalitní výkon a zvítězila výkonem 175cm a hned za ní skončila Eliška Buchlovská výkonem 165cm, když Míša ještě přidala druhé zlato ve štafetě 4x60m. Ve výškařském sektoru se nám mimořádně dařilo, když kategorii nejmladších dívek roč. 2002 a mladší zcela suverénně ovládla Klára Krejčiříková výborným výkonem 143cm, když velice nadějně atakoval rekord Jany Novotné na výšce 146cm. V kategorii dívek 2001 přinesl našim barvám dvě medaile, když překvapením byl výkon Veroniky Vallová, která si vylepšila osobní rekord na 146cm a obsadila druhé místa, když hned za ní skončila Terezka Pogányová výkonem 143cm. Mimořádně kvalitní výkon a taktiku na trati 1500m předvedla v kategorii dívek roč. 1998 Adélka Šafářová, když si vyběhla výborný osobní rekord 4:52,66 a nedala nikomu šanci. Ve velmi dobré formě zastihl EKAG v nejmladší kategorii Dominiku Mikovou, když jistě zcela nečekaně nenašla přemožitelku ve skoku dalekém a výkonem 401cm získala zlato a to ještě přidala na trati 60m stříbrnou medaili za výkon 8,96s. V koulařském kruhu se nám dařilo, když suverénně ovládla tento sektor v kategorii dívek roč. 1999 Kristýna Klossová výkonem 11,12m a v kategorii dívek 1998 obsadila druhé místo Ivča Reicheltová výkonem 11,39m, když hlavně přidala stejný kov i ve skoku dalekém kvalitním výkonem 547cm a byla členkou zlaté štafety na 4x60m. Výborný návrat mezi oštěpaře zaznamenal po dlouhé rekonvalescenci Jirka Kučera, když po roce opět vstoupil do sektoru s oštěpem a předvedl velice kvalitních 53,62m a vyhoupl se do čela tabulek ČR, když tento výkon na EKAG bral druhé místo za vynikajícím reprezentantem z Litvy a ještě přidal bronz ve vrhu koulí za výkon 14,59m. Velkým překvapením byl výkon nováčka Martina Slavíčka roč.2001, když ve skoku dalekém doplachtil do vzdálenosti 477cm a obsadil třetí místo, když stejně cenný kov vybojovala ve stejném sektoru Anisa Filali roč. 2000 za výkon 475cm. Poslední dvě individuální medaile vybojovali naši benjamínci roč. 2002 a mladší v míčku, když Vojta Hudeček poslal míček do vzdálenosti 51,69m a obsadil stříbrnou příčku a hned za ním skončil Karel Kloss výkonem 49,72m. Závěr obstaraly štafety, kde zvítězily naše děvčata, když Janu Novotnou, Míšu Hrubou, Ivu Reicheltovou doplnila na stupních vítězů Katka Božková a starší kluci vyběhli bronz ve složení Minařík, Reiner, Kučera a Vican. Rozhodně tyto velice kvalitní výkony se promítly i v závěrečném hodnocení nejlepších výkonů EKAG, když tři naše zástupkyně získaly tento titul a to v kategorii 2002 Klárka Krejčiříková za výkon 143cm ve skoku vysokém, v kategorii 1999 Jana Novotná za výkon ve skoku dalekém 569cm a v kategorii  1998 za skok vysoký 175cm v podání Míši Hrubé.
Rekordy EKAG již mají velmi vysokou hodnotu a přesto letošní ročník zaznamenal neuvěřitelných třináct rekordů, když se tabulky přepisovaly v těchto disciplinách: v kategorii 11letých na trati 60m v podání maďarského reprezentanta Dominika Illovszkého za neuvěřitelný výkon 7,74s a ve skoku dalekém zásluhou Petra Kršky za Slovenska, který předvedl výkon 489cm. V kategorii  dvanáctiletých se rekordně představila hodonínská Michaela Knotková na trati 800m, která překonala rekord v čase 2:23,12 a štafeta 4x60m  mladších hochů z Kolína výkonem 30,82s. Mezi  třináctiletými se měnil rekord ve skoku dalekém hochů výkonem 582cm zásluhou vyškovského  Urbana Eliáše a  v kategorii čtrnáctiletých přepsala ve stejné disciplině domácí Jana Novotná výkonem  569cm a ve stejné kategorii se měnil výkon na 100mpř. na 14,62s zásluhou Bendové Nikoly. Nejvíce změn proběhlo v kategorii 15tiletých, když na 60m předvedla výborný výkon 7,79s Kateřina Vávrová z Uherského Hradiště, další rekord padl na trati 100mpř. zásluhou Lukáše Svobody výkonem 13,72s a na stejné trati přepsala tabulky Jablonecká Tereza Vokálová výkonem 14,38s, když se činily i vrhačky a tak ve vrhu koulí překonala rekord Lada Cermanová výkonem 13,60m a v hodu oštěpem předvedla vynikající výkon Nikola Tabačková, která poslal svoje náčiní do vzdálenosti 49,91m a super výkon předvedl olomoucký Adam Roder, který ve skoku dalekém doplachtil do vzdálenosti 590cm.
8.ročník European kids athletics games je již minulostí a rozhodně jako ředitel  závodu  bych chtěl touto cestou vyslovit velký obdiv všem rozhodčím, technické četě, organizačnímu týmu za perfektní zvládnutí tak náročného závodu, všem trenérům za ukázněnost jak jejich tak svěřenců  a nadhled při řešení problémů  a již nyní můžeme vzhlížet k 9. ročníku EKAG 2014.
Ve fotogalerii najdete fotky od tradičního našeho fotografa pana Novotného.